Dodaj produkty podając kody
Jak ustawić histerezę kotła gazowego?
Histereza to jeden z parametrów, który należ wziąć pod uwagę, zapoznając się z nowoczesnymi systemami grzewczymi. Odpowiada ona za skuteczne obniżenie kosztów ogrzewania oraz zapewnienie komfortu termicznego w budynku. Zapoznając się z dzisiejszym wpisem, dowiesz się nie tylko jak ustawić histerezę kotła gazowego, ale także czym jaka jest definicja tego parametru.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest histereza?
- Jaki poziom histerezy będzie najlepszy dla kotła gazowego?
- Jakie inne parametry warto wziąć pod uwagę, wybierać kocioł gazowy do swojego domu?
Czym jest histereza?
Koszty utrzymania to jeden z czynników, który należy wziąć pod uwagę budując dom. Warto także pamiętać o tym, że sezon grzewczy trwa w naszej szerokości geograficznej jedynie pół roku. Wybierając odpowiedni projekt, warto skupić się nie tylko na kubaturze budynku, ale również na technologii, w jakim będzie budowany. Decydując się na dom energooszczędny, jego właściciel może mieć pewność, że koszt jego utrzymania będzie znacznie niższy, niż koszt utrzymania domu stworzonego w tradycyjnej technologii.
Na wspomniany parametr duży wpływ ma także zastosowany system grzewczy oraz jego eksploatacja. Jeśli wybierzesz kocioł gazowy, zwróć uwagę na parametry jego pracy. Pamiętaj, że dobrze ustawione nowoczesne sterowniki, jakie stosują obecnie producenci kotłów, pozwalają uzyskać prawidłowe parametry pracy. Jedną z cech kotłów, na jaką należy zwrócić szczególną uwagę, jest histereza. Wspomniana właściwość ma ogromny wpływ na komfort termiczny odczuwany przez użytkowników, a także na zużycie energii. Aby prawidłowo wyregulować histerezę kotła gazowego, należy zwrócić uwagę na temperaturę, która wymusza wyłączenie się i włączenie urządzenia grzewczego.
Określając definicję histerezy, należy powiedzieć, że jest to różnica pomiędzy temperaturą rzeczywistą a temperaturą ustawioną w instalacji, do której podłączony jest kocioł gazowy. Dzięki temu parametrowi możliwe jest osiągnięcie konkretnej temperatury, która została wcześniej zadana i jest komfortowa dla użytkowników. Dzięki temu rozwiązaniu możesz mieć pewność, że kocioł gazowy nie będzie pracował przez cały czas i niepotrzebnie włączał się, jeśli system grzewczy osiągnie zakładaną temperaturę. Oznacza to zatem także niższe rachunki za ogrzewanie.
Jaki poziom histerezy będzie najlepszy dla kotła gazowego?
Przyglądając się ofercie kotłów gazowych można zauważyć, że w wielu modelach wartość histerezy została wgrana fabrycznie, przez co nie można jej zmienić. Niektórzy producenci oferują jednak piece, w których bez problemu da się zmienić ten parametr i dopasować go do swoich potrzeb. Zanim jednak zabierzesz się za ustawianie histerezy, pamiętaj, żeby zastosować się do poniższych zasad:
- większa histereza — decydując się na zwiększenie różnicy temperatur, musisz mieć na uwadze, że może to doprowadzić do wychłodzenia wnętrz, co przekłada się na wydłużenie uzyskania w nich komfortowej temperatury, która będzie odpowiadała domownikom;
- mniejsza histereza — pozwala uzyskać komfort cieplny charakteryzujący się najwyższym poziomem. W tym wypadku jednak kocioł gazowy będzie pracował krócej i częściej.
Jak widać powyżej, zarówno mniejsza, jak i większa histereza nie są opcjami idealnymi. Decydując się na niższy poziom histerezy, musisz wiedzieć, że szybciej wyeksploatujesz system, a także będziesz potrzebował większej mocy na rozruch systemu grzewczego. Większa histereza niestety wychłodzi pomieszczenia, co oznacza konieczność wygenerowania większej ilości energii cieplnej, która pozwoli dogrzać wnętrza do komfortowej temperatury.
Przyglądając się kotłom gazowym, powinieneś wiedzieć, że histereza będzie różna w zależności od urządzenia. Najlepiej, jeśli parametr ten ustawiony jest w zakresie 0,5 do 1°C.
Jakie inne parametry warto wziąć pod uwagę, wybierać kocioł gazowy do swojego domu?
Dobrze ogrzany dom to podstawa jego komfortowego użytkowania. Wybierając kocioł gazowy, który będzie dopasowany do metrażu domu i potrzeb użytkowników, warto zwrócić uwagę nie tylko na histerezę, ale także na moc urządzenia. Należy przy tym pamiętać, że średnia temperatura zewnętrzna, jakiej można się spodziewać podczas okresu grzewczego, wynosi około 0°C. Kolejnym aspektem, jaki na pewno trzeba wziąć pod uwagę wybierając kocioł gazowy, jest ocieplenie, jakie zastosowano na fasadzie budynku.
Szukając najlepszego rozwiązania, pamiętaj o tym, że nie należy wybierać kotła o niższej mocy grzewczej, niż jest potrzebna do prawidłowego ogrzania budynku, jak również większej, która dostarczy do domu więcej energii cieplnej, niż wynika to z zapotrzebowania budynku na ciepło. Musisz wiedzieć, że ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest dobre. W obu przypadkach nie można mówić o oszczędnościach. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrałeś kocioł gazowy dopasowany do swoich potrzeb i budynku, w którym ma być zamontowany, skonsultuj się z fachowcami pracującymi w naszej Hurtowni. Z pewnością odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą podjąć najlepszą decyzję zakupową.
Autor: Aneta Wojtczak